Faydalı Bilgiler

Akü Sağlam Ama Marş Basmıyor! Sebebi Nedir? (2023)

Akünüz sağlam ama hala marş basmıyor ise  öncelikle akünün nasıl çalıştığını bilmemiz gerekir. Akünün çalışma prensibi basit olarak şarj edilen bir pil gibidir. Aracınızın çalışması için gerekli enerjiyi aküden alır. Bu nedenle akünün daima dolu olması gerekir. Aracınızın başına gelen aksiliklerden biri de akünün boşalmamasıdır. Bu durumun sebebi ise akünün doğal olarak bozulmasıdır. Aracınızın aküsü bozulduğunda marş basmaz. Bunun sebebi ise aracınızda bulunan alternatörün aküyü tam olarak şarj etmemesidir.

Akü bir araçta sürücünün kullanabileceği enerjiyi depolayan bir aygıttır. Aküler, araçların çalıştırılması için gerekli olan enerjiyi sağlamak amacıyla kullanılır. Akü sağlam ama marş basmıyor ise bunun bir sebebi de aracınızın aküsünün yeterince şarj olmamasından kaynaklanabilir. Akünüzün daha fazla şarj olması için, bir voltmetre kullanarak akünün gerçek voltajını kontrol edebilirsiniz.

Akünün sorunu olmadığını anlamak için önce onu test etmeniz gerekir. Bir voltmetre kullanarak akünün gerçek voltajını ölçebilirsiniz. Akü 12 voltluk olduğunda, voltmetre 12 volt gösterecektir. Akünün daha düşük bir voltajda olduğunu gösterdiğinde, akünün şarj edilmesi gerektiğini veya değiştirilmesi gerektiğini anlayabilirsiniz.

Veya bu durumun birkaç sebebi daha olabilir. Örneğin, akünün dolmadığı için olabilir. Akü sistemi tıkanıklığı oluşturursa, akü sistemi bakım ve onarım gerektiriyorsa, akü sistemi sıcaklık kontrolü gerektiriyorsa, akü sistemi elektrik akımı dengesizliği gerektiriyorsa veya akü sistemi, akü çalıştırılmadan önce tamamen dolmamışsa, marş basmayabilir.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı