Faydalı Bilgiler

Otomobil Lastiklerinin Basıncı Hangi Ölçme Aleti İle Ölçülür?

Otomobil lastiklerinin basıncı, manometre ölçülür. Bir lastik basınç göstergesi kullanmak için, göstergeyi lastiğin supap miline sokmanız ve gösterge üzerindeki basıncı okumanız yeterlidir.

Çoğu lastik basınç göstergesi, basıncı ya psi(bar) ya da kPa (kilopaskal) olarak gösterecek bir kadrana ya da dijital ekrana sahiptir. Bazı göstergelerde ayrıca basıncı bar olarak gösteren bir çubuk grafik ekranı bulunur.

Çoğu lastik basınç göstergesi 0-60 psi veya 0-4 bar aralığındadır. Bu, çoğu binek otomobil ve hafif kamyon lastiği için standart seridir. Bazı SUV ve kamyonlardaki lastikler gibi bazı lastikler, 80 psi veya 5,5 bar gibi daha yüksek bir maksimum basınca sahip olabilir.

Doğru bir okuma elde etmek için lastik basınç göstergesinin uygun şekilde kalibre edildiğinden emin olmak önemlidir. Çoğu göstergede, göstergeyi kalibre etmek için ayarlanabilen bir düğme veya vida bulunur.

Sadece biri düşük görünse bile dört lastiğin de basıncını kontrol etmek önemlidir. Bunun nedeni, lastiklerin zaman içinde kademeli olarak basınç kaybedebilmesidir, bu nedenle iyi görünen bir lastiğin havası birkaç psi kadar düşük olabilir.

Kompresörünüz yoksa, arabanızı genellikle bir benzin istasyonuna veya lastikçiye götürebilirsiniz ve onlar sizin için lastiklerinizi doldurabileceklerdir.

Puan vermek için tıkla

Ortalama puanı 0 / 5. Puan sayısı: 0

Şimdiye kadar puan verilmedi! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı