Faydalı Bilgiler

Araçlarda Lastik Hava Basıncı Kaç Olmalıdır?

Araçlarda lastik hava basıncı kaç olmalıdır? Genellikle petrol ofislerinde ya da araç bakımlarında lastik şişene kadar hava basılır ama bunun oranı neden ve nasıl karşımıza çıkar pek bilinmez. En azından son sürücü bunu pek bilmez. Peki ama nedir bu hava basıncının olayı? Gelin yakından detaylı bir şekilde göz atalım. Binek araçlar ve ticari araçlar başta olmak üzere bütün kara yolu araçları için önemli bir konudur. Konforlu ve güvenli sürüş için en önemli kriterlerinden birisi lastiklerdeki havadır. Standartlara uygun bir hava basıncı araç için çok önemli olacaktır. Şehir içi ve şehir dışı seyahatler bu sayede çok daha emniyetli olacaktır. Lastiklerde yer alan hava basıncı, fren mesafesinden tutun da yol tutuşuna kadar pek çok konuda önemli olacaktır. Araç için ani manevrayı etkileyen ve kayma gibi durumlara mahal verebilen bir konudur. Bunlara ek olarak lastiğiniz zamanından önce deforme olur ve kullanımla ilgili sorunlarla karşılaşırsınız.

Lastik hava basıncı neye göre belirlenir?

Lastik hava basıncı, taşıt sahiplerinin kontrol etmesi gereken bir konudur. Araç lastiklerinin içerisinde tutulması gerekli olan belirli bir hava vardır. Basınçlı hava bu konuda önemli olmaktadır. Lastikte duran hava basınçlı bir havadır. Çünkü lastiğin şişmesi için bastığımız hava, dışarda bulunan havaya oranla daha basınçlıdır. Bu da PSi değeri ile ölçülür. Bir çeşit basınç birimi olan Psi, araç lastiklerinin hava miktarını rakamsal olarak bizlere gösteri. Pounds Per SquareInchl olarak bilinen bu kısaltma bir İngiliz tartı birimi ölçüsüdür aslında. Bar ile PSI arasındaki fark aslında teoride farksızdır. Psi inç kare başına düşen libre miktarı iken 1 bar 14.50 psi değerine eşit olmaktadır. Bu yüzden basınç bitince yani lastiklere hava bastıktan sonra Bar değerini psi değerine çevirmek gerekir. Bazı pompalarda bu otomatik olarak çevrilmiş şekilde dijital olarak gösterilir.

Lastik hava basıncı nasıl düşer?

Lastik hava basıncının düşmesi konusunda hava osmozu olarak bilinen hava kaçışı önemlidir. Kış aylarında soğuk hava ve zeminin etkisine maruz kalan kauçuk kimyasalı havayı kaybedebilir ve basınç düşebilir. Bunlara ek olarak lastik supabının arızalanması da aynı şekilde hava basıncını düşüren etmenlerdendir. Hızlı ya da yavaş biçimde hava kaçırabilen lastiklerin sebebi budur. Lastikler bir şekilde yoldan dolayı hasar alabilir. Örneğin çivi, cam, tel gibi keskin malzemeler ya da sivri parçalar hava basıncı değerinde düşüş yaşatabilir. Eskiyen lastiklerin yenilenmemesi durumunda hareket halinde minimal hava kayıpları yaşanabilir ve bu da yırtık ile birlikte çok daha güçlü hava basıncını düşüren sorunlardan biridir.

Lastik hava basıncı araçlarda kaç olmalıdır?

Kullandığınız aracın iç kapı bölümünde yazan PSİ değerine göre lastiğiniz için hesap yapabilirsiniz. Örneğin kapıda 2.2 rakamı yazıyor ise bu sayının 14.50 bar ile çarpılması gerekiyor. Sonuç da 31.9 olduğu için lastik hava basıncı 32 psi olması gerekiyor. Bu tarz hesaplamalar ile lastiklerde yer alan basınçları görebilirsiniz. Her araç için lastik boyutuna göre hava basıncı değişebiliyor. Yeni takılan lastiğin üzerinde, kullanma kılavuzunda ya da sürücünün kapı kısmının içinde falan bu konuyla ilgili bilgiler yazar. Bu sayede kolaylıkla basınç ayarlaması yapabilirsiniz.

Puan vermek için tıkla

Ortalama puanı 0 / 5. Puan sayısı: 0

Şimdiye kadar puan verilmedi! Bu gönderiyi ilk değerlendiren siz olun.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı