Faydalı Bilgiler

Araç Bakım Onarım Sözleşmesi Neleri Kapsar? (2023)

Araç bakım onarım sözleşmesi bir araç sahibi ile tamirci veya tamir atölyesi arasındaki yasal olarak bağlayıcı bir sözleşmedir. Anlaşma sağlanacak hizmetlerin fiyatı, sözleşmenin süresi ve tarafların sorumlulukları, hangi hizmetlerin sağlanacağı, bunların ne sıklıkta sağlanacağı ve mal sahibinin hizmetler için ne kadar ödeyeceği de dahil olmak üzere sözleşmenin şartlarını tanımlar. Ayrıca anlaşma garanti kapsamı, parça ve işçilik maliyetleri ve diğer hüküm ve koşullara ilişkin hükümler içerebilir.

Araç Bakım Sözleşmesi Nedir?

Bir araç bakım ve onarım sözleşmesi, bir sürücü ile bir servis sağlayıcı arasında, sunulacak hizmetleri, bu hizmetlerin maliyetini ve sağlanacakları zaman çerçevesini belirleyen bir sözleşmedir.

Bu tür anlaşmalar genellikle, masraflı onarımlardan kaçınmak için araçlarının düzenli olarak bakımını yaptırmak isteyen sürücüler tarafından kullanılır.

Anlaşma, gerçekleştirilecek hizmetlerin türlerini, bunların ne sıklıkta gerçekleştirileceğini ve ne kadara mal olacağını açıkça belirtmelidir. Ayrıca, sürücünün garanti kapsamındayken aracına servis yaptırmak istemesi gibi geçerli olabilecek özel durumları da belirtmelidir.

Araç Bakım Onarım Sözleşmesi Nasıl Fesh Edilir?

Araç Bakım Onarım Sözleşmesi, sözleşme süresi içinde herhangi bir sebeple feshedilemez. Ancak, sözleşme süresi dolmadan, sözleşmeyi fesheden tarafın, bakım ve onarım kuruluşuna bir ön işaret vermesi durumunda, sözleşme feshedilebilir.

Bu ön işaret, sözleşmeyi fesheden tarafın, bakım ve onarım kuruluşunu, sözleşmenin feshinden en az üç ay önce bilgilendirmesi şeklinde olabilir. Araç Bakım Onarım Sözleşmesi feshedildiğinde, araç sahibi, araç bakım ve onarım hizmetlerini temin etmek için başka bir bakım ve onarım kuruluşunu seçebilir.

Ancak, sözleşme süresi dolmadan, araç sahibinin, araç bakım ve onarım hizmetlerini temin etmek için aynı bakım ve onarım kuruluşunu seçmesi durumunda, bu kuruluşun, sözleşmenin feshinden sonraki üç ay içinde araç sahibine hizmet sunma yükümlülüğü vardır.

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı